Táplálkozástanácsadás

Segítség ételintolerancia esetén

“Lemondani a kulináris élvezetekről? Miért tennéd? Személyre szabott segítségünkkel Te is megtapasztalhatod a finom ízek kényeztetését!  ” – Mester Ildikó

Hallottál már a hisztaminról? Ez a furcsa nevű vegyület sok mindenért felelős: számos sejtre hat így szerteágazó tüneteket okozhat. A kínzó “mellékhatások” teljesen beárnyékolhatják az életünket – éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy milyen élelmiszereket viszel be a szervezetedbe. Bízd ránk magad, hogy aztán a segítségünkkel teljes életet tudj élni!

“Olyan étrendet és útmutatást kaptam, amellyet én is élvezek. A családom is odáig van az általam készített ételekért, így már nem kell mindnekinek külön fogásokat készíteni!” – P. Dorka

VAN MEGOLDÁS

STOP a hisztamin tartalmú ételeknek!

Étkezési tanácsadásunknak köszönhetően megtanulatsz ösztönösen okosan étkezni. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tudnivalót, amelyek segítenek eligazodni a hisztamin világában. 

Hogyan igazolható a hisztamin-intolerancia?

Hisztamin intolerancia gyanúja felmerülhet, ha két vagy több jellegzetes hisztamin okozta tünet észlelhető, illetve ha a tünetek javulnak hisztaminmentes diéta vagy anti-hisztamin hatású szerek alkalmazása után.

Ha ilyen gyanú merül fel, érdemes mérni a DAO enzim aktivitását a vérben. Ha a DAO enzim szintje kórosan alacsony (ideális tartomány: min. 40-60 U/ml, referenciatartomány: 10,0-100,0 U/ml), akkor felmerülhet a hisztamin intolerancia diagnózisa.

Fontos a hisztamin intolerancia okának feltárása, például az esetleges háttérben álló betegségek (elsősorban bélgyulladások, autoimmun betegségek, stb.), gyógyszerek és helytelen táplálkozási szokások. A diétás napló vezetése is nagyon hasznos lehet. Az átírás során törekedtem arra, hogy a szöveg érthető maradjon, miközben elkerültem a szó szerinti másolást.

Tünetek

A hisztamin széles hatókörű biológiai hatásokat vált ki, mivel számos sejttípuson fejti ki hatását. Például izomösszehúzódást idéz elő a simaizomból felépülő szervekben, mint például a légutakban, a gyomor-bélrendszerben és a méhben, ami nehézlégzést, köhögést, hasi fájdalmat, görcsöket, émelygést, hányingert, hasmenést, puffadást és fájdalmas menstruációt okozhat. Emellett a hisztamin tágítja a kis ereket, növeli az érfal áteresztőképességét, és váladékot termel a nyálkahártyákon, ami ödémás duzzanatot, bőrpírt, csalánkiütést, szem- és orrfolyást, orrdugulást és tüsszögést eredményezhet. Súlyosabb esetekben vérnyomásesés, szapora szívdobogás és szívritmuszavarok is kialakulhatnak, mivel az idegvégződések ingerlésével helyi fájdalom, viszketés és fejfájás is előfordulhat. A tünetek hasonlóak lehetnek az allergiához és az ételallergiához, de a hisztamin intolerancia súlyossága és széleskörű volta alapján lehet megkülönböztetni.

Mi a megoldás?

Az okosan megválasztott ételek, a tudatosan elkerült alapanyagok és egy, a saját étkezési szokásainkhoz, ízvilágunkhoz igazított étrend segítségével teljes életet élhetünk. Kérd szakértőink segítségét és élvezd szabadabban a az élet finom oldalát!

VAN MEGOLDÁS

Gluténmentes ízvarázs

A lisztérzékenység nem játék! Tapasztalt csapatunkkal élvezhető, személyre szabott étkezési tervvel segítünk a Neked legjobb diéta megtalálásában. 

Hogyan igazolható a gluténérzékenység?

A gluténérzékenység vagy cöliákia diagnózisa általában vérvizsgálat és bélbiopszia segítségével történik. Az igazoláshoz a következő lépéseket lehet megtenni:

  1. Vérvizsgálat: A vérvizsgálat során az orvos megnézi, hogy a betegnek van-e olyan antitestje, amely a gluténérzékenységet jelezheti. Az anti-endomizium, anti-transzglutamináz és anti-gliadin antitesteket ellenőrzik. A vérvizsgálat azonban nem minden esetben megbízható, és hamis negatív eredményeket is adhat.

  2. Bélbiopszia: A bélbiopszia során a betegnek egy kis darab bél szövetet vesznek ki, amelyet mikroszkóp alatt vizsgálnak meg. A bélbiopszia segítségével az orvosok megnézik, hogy a vékonybél nyálkahártyája károsodott-e, és megerősíthetik a gluténérzékenység diagnózisát.

Tünetek

A gluténérzékenység vagy cöliákia olyan autoimmun betegség, amelynek során a búza, árpa és rozs fogyasztása károsíthatja a vékonybél nyálkahártyáját. Ez a károsodás akadályozza a tápanyagok felszívódását a bélből, ami komoly tüneteket okozhat. A gluténérzékenység leggyakoribb tünetei közé tartoznak:

  1. Hasmenés vagy székrekedés
  2. Fáradtság és kimerültség
  3. Súlyvesztés
  4. Hasi fájdalom és puffadás
  5. Vérszegénység és tápanyaghiányok
  6. Bőrproblémák, mint például kiütések vagy viszketés
  7. Fejfájás
  8. Depresszió és szorongás
  9. Izomfájdalom és ízületi gyulladás
  10. Váratlan vércukorszint-változások
Mi a megoldás?
  1. Ha gluténérzékenységgel küzdesz, akkor érdemes hozzánk fordulnod, hogy olyan étrendet állítsatunk össze Neked, amely megfelel az igényeidnek és javítja az állapotodat.
  2. Az étrended megváltoztatása számos kihívást jelenthet a mindennapokban, és a táplálkozástanácsadónk segít abban, hogy elkerüld a glutént tartalmazó élelmiszereket és olyan egészséges és finom alternatívákat találj, amelyek ízletesek és jót tesznek az egészségednek.

A siker receptje

Hozzávalók:

1. Online konzultáció, ha van leleted, akkor azt is készítsd elő!

2. Étrend: az ízvilágodnak leginkább megfelelő recepteket állítunk össze

3. Tanácsadás: útravalóként hasznos tippeket kapszt tőlünk

Ne maradj le!

Hírlevél Neked

Szalonunk

1115 Bp., Tétényi út 34/b, 5.emelet 16

Elérhetőségek

+3630 269 6994

+3630 742 4603

+3670 507 2869

noiegeszseg1@gmail.com

Nyitvatartás

H-P: 9:00 – 18:00
Szo-Vas: Zárva